Jídelníček

Jak u vitiliga přizpůsobit jídelníček?

Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, správný jídelníček hraje při postižení nežádoucí depigmentací velkou roli. Zvolíme-li vhodnou stravu, tvoříme si tak pevné základy, na kterých můžeme stavět. Je nasnadě, že pokud se rozhodnete pro kteroukoli z léčebných metod, jež jsme uvedli v předchozím článku, ale zároveň určitým způsobem neupravíte své stravovací návyky, její účinnost nemusí být ani zdaleka tak velká, jak byste si představovali. Už jsme mluvili o tom, že efektivita léčby a její rychlost je u každého pacienta rozdílná, a proto si směle troufáme tvrdit, že vhodný jídelníček může léčbu ovlivnit jen a pouze pozitivně.

Jídelníček

Současné trendy ve stravování, kde nechybí polotovary, jídla z konzerv, ochucené nápoje nebo alkohol, se pojí s četnými zdravotními problémy. Patří mezi ně nejen obezita, ale i cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu nebo různá onemocnění srdce. Předpokládá se však, že v blízké budoucnosti bude jasně potvrzen vliv nevhodné stravy i na další choroby. Zmíněné stravovací návyky jdou například ruku v ruce se zvýšeným výskytem kožních onemocnění, do kterých lze kromě vitiliga započítat třeba akné či atopický ekzém.

Ačkoliv často nemáme k dispozici výsledky vědeckých analýz, které by přesně osvětlily důvody, proč určité potraviny nelze pro pacienty s vitiligem doporučit, klinické zkušenosti ukazují, že mnoho z nich si po konzumaci určitých potravin stěžuje na zhoršení stavu své nemoci. Doporučený jídelníček, který zde uvádíme, se proto z velké části zakládá na jejich zkušenostech. Problematika spojená s vitiligem je nyní naštěstí v centru vědeckého zájmu a je tedy velmi pravděpodobné, že jakákoliv další doporučení (nejen) ohledně stravy zde budeme průběžně aktualizovat.

Vegetariánství a vitiligo

Jako u většiny diet je velmi vhodné, abyste se vyhnuli konzumaci tučných, hodně solených a kořeněných a jídel. Dávejte si také rozhodně pozor na to, abyste nekupovali potraviny s umělými barvivy, aromaty či jinými aditivy, např. glutamátem sodným (E621), a abyste se pokud možno nestravovali v nejrůznějších fast foodech či se neodbývali polotovary.

Omezit byste měli také kyselá jídla, protože vitamín C (kyselina askorbová) utlumuje tvorbu melaninu. Pokuste se tedy odepřít si nejen citrusové plody a džusy z nich vyrobené, ale také nakládanou zeleninu nebo jogurty. Mléčným výrobkům, a obzvláště pak tvarohu, je také radno se vystříhat; pokud si však mléko nehodláte odepřít úplně, velmi doporučujeme pít mléko sójové, protože sója stejně tak jako ořechy obsahuje vysoké množství vitamínu B, vápníku, draslíku, hořčíku a železa, které fungují jako antioxidanty a přispívají k rychlejší léčbě vitiliga.

Citrusy

Vegetariáni mají při léčbě nežádoucí depigmentace výhodu. Maso, a to včetně rybího, se totiž doporučuje velmi omezit. Jeden z pádných argumentů poskytují výzkumy potravin, které poukazují na čím dál častější skutečnost, že se v mase vlivem znečištěného životního prostředí vyskytují nebezpečné látky, například rtuť. Nedostatek bílkovin, který by mohl potenciálně kvůli omezení konzumace masa nastat, ale s přehledem vyrovnáte zvýšeným přísunem luštěnin, přičemž obzvláště vhodnou se ukázala být cizrna a sója. Skvělým doplňkem stravy jsou také ořechy, které jsou bohaté na vitamín E, jenž funguje jako antioxidant. Výbornou snídaní tak může být třeba ovesná či jáhlová kaše, do které si přidáte skořici, sušené ovoce nebo právě oříšky.

Určitě byste také neměli zapomínat na denní pitný režim. Ráno pijte čaj bez cukru (pokud se bez něj neobejdete, zkuste jej nahradit alespoň medem nebo palmovým cukrem) a během dne si dopřejte 6‑7 sklenic čisté vody, můžete je prokládat i kvalitním džusem bez aditiv. Pamatujte, že nezdravou položkou ve vašem jídelníčku může být i na první pohled neškodný ovocný čaj. Jak se lze přesvědčit z etikety, drtivá většina z nich totiž obsahuje aromata, a pokud je tedy pijete často, měli byste počítat s potenciálně negativním dopadem na vaše zdraví.

Pitný režim

Níže přikládáme celkový přehled potravin vhodných pro pacienty s vitiligem a potravin, kterým by se raději měli vyhnout.

Doporučené potraviny

Zelenina: listová, mrkev, červená řepa, ředkev, brokolice, brambory, růžičková kapusta, zelí, cibule, paprika, okurky, cukety, květák, česnek, celer, hrášek, petržel, dýně

Ovoce: datle, jablka, meruňky, broskve, hrušky, třešně, maliny, borůvky, banány, mango, fíky

Pozor na sušené ovoce! Mnoho zboží dostupného v běžných obchodech či supermarketech obsahuje škodlivá aditiva a navíc je uměle doslazováno.

Obiloviny: rýže, celozrnné pečivo a těstoviny, jáhly

Luštěniny: cizrna, sója (sójové mléko, sójový olej, sójová mouka, sójové klíčky, tofu, miso, natto, okara), fazole, čočka

Pozor na sójové omáčky! Drtivá většina z nich obsahuje škodlivý glutamát sodný (E621).

Oleje: rostlinné (olivový, slunečnicový, řepkový, sójový atd.), ghí (přepuštěné máslo)

Ořechy a semena: obzvlášť mandle a dýňová semínka

Pozor na solené oříšky! Zvolte raději přírodní variantu.

Koření: zázvor, kurkuma

Potraviny, které se doporučuje omezit (dopřejte si je nanejvýš 1–2x týdně)

drůbež, vejce, mléčné výrobky, zmrzlina, čokoláda, káva, alkohol

Potraviny, kterým se raději vyhněte

Zelenina: citrusové plody, sterilovaná zelenina, syrová rajčata, syrový česnek, syrová cibule

Ovoce: hrozny, angrešt, granátová jablka

Nápoje: ochucené nápoje, džusy z citrusových plodů, aromatizované čaje

Mléčné výrobky: tvaroh

Maso: vepřové, hovězí, rybí

Další: jídla z fast foodů, polotovary